— Zazdrość

Zazdrość w związku – zakończ ją i pozbądź się niepewności 

 

Czy kiedykolwiek czułeś się zazdrosny? Najprawdopodobniej tak. Zazdrość bierze się z tego, iż obawiamy się stracić osobę, którą kochamy. Zazwyczaj zazdrość wiąże ze sobą trzy osoby.

Jeżeli jesteś zazdrosny, wtedy mamy już pierwszą osobę. Druga to ta, którą kochasz i obawiasz się stracić. Jeśli chodzi o trzeciego bohatera w naszej historii, to chcemy, aby zniknął on z życia naszej ukochanej. Obecność właśnie tej trzeciej osoby powoduje zazdrość.

„Zazdrość to najbardziej ekstremalny wyraz poczucia niepewności.”

-Nuria Martinez Garcia-

Zazdrość niszczy związek, ponieważ rodzi się z braku zaufania. Może jednak wyjść nawet poza to. Ktoś, kto zachowuje się w wyjątkowo zazdrosny sposób, odkrywa jaki brak pewności czuje wobec osoby, z którą się związał.

Dzisiaj przeanalizujemy uczucie zazdrości, aby lepiej je zrozumieć oraz zamienić na poczucie pewności siebie.

Czy moja zazdrość ma jakieś podstawy?

Osoba będąca ofiarą zazdrości partnera zw

ykle myśli, że jego zazdrość jest bezpodstawna i nie istnieją autentyczne powody, by czuł się w ten właśnie sposób. Zatem jeśli nie ma powodów, dlaczego się w ogóle pojawia?

Ludzie, którzy cierpią od chorobliwej zazdrości mogą mieć całkiem uzasadnione podstawy, które wcale nie są takie oczywiste, co niekoniecznie oznacza, że ich zachowanie można usprawiedliwić.

 

 

 

 

 

 

 

Na początek, musimy zrozumieć, że zazdrośnicy mają zwykle bardzo niskie poczucie własnej wartości oraz wierzą, że inna osoba, prawdziwa czy wymyślona, będzie lepsza od nich.

Czują się bardzo niepewnie i wydaje im się, że mogą uciec od tej niepewności poprzez kontrolę jakiej poddają ukochaną osobę. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku, kiedy dopuścili się oni niewierności w przeszłości. To sprawia, że sami zaczynają czuć się niepewnie, obawiając się, że staną się ofiarami zdrady.

Czasami, zazdrosna osoba stara się dostrzec coś, co tak naprawdę nie istnieje. To wyolbrzymianie spowodowane jest jej chorą wyobraźnią.

W rzeczywistości osoba ta zachowuje się w taki sposób, ponieważ samo rozmyślanie nad możliwością bycia zdradzoną powoduje w niej niepokój i nerwowość. Kiedy próbuje unikać tego uczucia, lęki wzrastają i rodzi się zazdrość.

Jak właściwie można temu zaradzić? Należy uczynić dwa ważne kroki – zastanowić się skąd bierze się to poczucie niepewności oraz pozbyć się żądzy posiadania ukochanej osoby. Tylko w ten sposób możemy uwolnić się od zazdrości i sięgnąć po szczęście.

Zacznij ufać oraz podnieś swoją samoocenę

Jeżeli chcesz się pozbyć uczucia zazdrości lub chcesz komuś w tym pomóc, pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać jest podniesienie swojej samooceny.

Bądź bardziej pewny siebie oraz tego, co sobą reprezentujesz. Pomyśl o sobie oraz popracuj nad przełamaniem lęków. Za każdym z nich kryje się jakiś powód. Poszukaj dobrze, aby dowiedzieć się skąd pochodzą oraz skończ ze swoim poczuciem niepewności.

Zastanów się np. dlaczego tak bardzo irytuje Cię, kiedy inni gapią się na Twoją ukochaną. Czemu Cię to obraża? Przecież tak naprawdę powinieneś czuć dumę.

Inni ludzie mogą przyglądać się Twojej ukochanej osobie i czerpać z tego pewną przyjemność, lecz czy zmienia to fakt, że jest ona dalej z Tobą i tylko z Tobą? To niczego nie zmienia. Dlaczego myślisz, że ktoś Ci może ją odebrać?

Kiedy zaczynasz ufać partnerce i czuć się bardziej pewnym, wszystko ukaże Ci się w przejrzystych i jasnych barwach. Czy nie czujesz się bardziej zrelaksowany, niż wtedy kiedy chciałeś wszystko mieć pod kontrolą?

Nikt nie może posiadać drugiej osoby. Wszyscy musimy być wolni, lecz ta wolność nie implikuje, że ukochana osoba opuści Cię dla kogoś innego.

 

Problem zdrady

Ponadto, jeżeli nie byłeś wierny w przeszłości i Twoja zazdrość bierze się właśnie z tego, że Twoja partnerka postawi Cię w tej samej sytuacji, postaraj się wejść w jej buty.

To Ty popełniłeś błąd. Czy nie widzisz, że każdy jest zdolny do błądzenia? Jak możesz oceniać kogoś i potępiać za coś, czego sam dokonałeś? Podejdź do sytuacji w logiczny sposób.

Zazdrość może się też pojawić, jeśli to bliska Ci osoba zdradziła Cię w przeszłości. Jeżeli tak jest, możesz tracić zaufanie w każdym związku.

Jeżeli nie jesteś w stanie wybaczyć tej zdrady, powinieneś uświadomić sobie, że ten związek nie będzie posuwać się do przodu. Prędzej czy później wszystko się zawali.

„Jak wiele rzeczy tracimy z powodu samego strachu przed stratą.”

-Paulo Coelho-

Czy targa Tobą zazdrość? Jeśli tak i chciałbyś z tym skończyć, poszukaj kryjącego się za nią powodu. Jeżeli nie jesteś w stanie tego rozwiązać, być może problem tkwi w tym, że to nie jest związek z właściwą osobą.

 

 

 

 

 

Jeżeli naprawdę cierpisz z powodu zazdrości, ta relacja nigdy nie będzie zdrowa. Pomyśl o sobie oraz o poczuciu pewności, za którym tak tęsknisz. Pomóż sobie w podniesieniu własnej samooceny oraz zdolności do ufania.

Czasami prawdziwy powód Twojej zazdrości istnieje wyłącznie w Twojej wyobraźni…

Zrodlo: pieknoumysłu.pl